Pomysł na biznes

12 sierpnia 2019

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej bardzo często daje o wiele więcej satysfakcji niż praca na etacie. Jednak przed założeniem firmy musimy mieć sprecyzowany pomysł czym dokładnie ma się ona zajmować.

Niektóre przedsiębiorstwa przynoszą więcej zysków niż inne. Głównymi powodami, dlaczego tak jest, mogą być wydatki, na przykład mniejsze koszty związane z wynajmem lokalu, płatnością za rachunki, ZUS, itp. Kolejnym powodem, który decyduje dlaczego przedsiębiorstwa są bardziej dochodowe jest wysoki popyt na ich usługi oraz produkty, które oferują.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem pomysłów na biznes. Sprawdź również nasz artykuł - Jak założyć działalność gospodarczą? - oraz poznaj nasze kompleksowe usługi księgowe w Gliwicach i Rudzie Śląskiej.

Przykłady

Przygotowaliśmy zestawienie kilku rozwijających się obecnie branż. Jeśli chcielibyście założyć własną firmę ale nie macie pomysłu spójrzcie na wymienione poniżej najbardziej dochodowe małe przedsiębiorstwa. 

Przedsiębiorstwo cateringowe

Jedyne co potrzebujesz, żeby zacząć swój biznes cateringowy, jest kuchnia w Twoim domu, determinacja, ciężka praca oraz kreatywne podejście. Ludzie i firmy są w stanie zapłacić niemało za dobrej jakości usługi cateringowe.

Projektowanie stron internetowych

Projektanci stron internetowych, którzy prezentują najwyższy poziom, mają wysoki popyt. Dzięki temu, że projektowanie stron ma małe koszta i wysokie stawki, jest to bardzo lukratywny biznes, oczywiście jeżeli jesteś kreatywną osobą oraz znasz tajniki tworzenia witryn internetowych.

Fryzjer na żądanie

Popyt na dobrej jakości fryzjerów nie maleje. Na początek oprócz umiejętności, dobrej pary nożyczek oraz produktów potrzebnych do pielęgnacji włosów nie potrzeba wiele, zatem koszty prowadzenia tego biznesu są zaskakująco niskie. Największe koszty mogą być związane z reklamą, gdyż nie trudno o fryzjera w dużych miastach.

Firma sprzątająca

Wbrew temu co myśli wiele osób ten biznes przynosi zyski. Koszty prowadzenia tego biznesu są bardzo niskie, gdyż jedyne co potrzebujesz to sprzęty do czyszczenia domu oraz samochód.

Nauczanie online

Jesteś w czymś bardzo dobry? Jeśli tak, cokolwiek to jest, bardzo dobrą opcja dla Ciebie może być prowadzenie lekcji w tej dziedzinie, oczywiście jeżeli jest to talent, którego chcą się nauczyć inni. Nakład jaki musisz włożyć w prowadzenie tego biznesu ogranicza się do połączenia internetowego i komputera, a ludzie są w stanie zapłacić niemało za lekcje u fachowca, robiąc ten biznes bardzo opłacalnym.

Projektowanie logo

Masz dryg do projektowania znaków firmowych, to może być szansa dla Ciebie, żeby zarobić. Oczywiście jest to bardzo konkurencyjny biznes i wymaganiem będzie, żebyś zaprojektował unikatowe i inspirujące logo, jeśli nie chcesz być wygryziony z rynku.

Copywriter

Zapotrzebowanie na profesjonalnych redaktorów wzrosło, gdyż odgrywają oni wartościową rolę na rynku, łącząc utalentowanych pisarzy z firmami, którzy zabiegają o usługi promocyjne. Dzisiejszy copywriterzy tworzą reklamy i materiały marketingowe w mediach społecznościowych, na blogach, a także we wiadomościach e-mail. Copywriting nie wymaga formalnego wykształcenia, jedynie doświadczenia w tworzeniu treści.

Kolejnym atutem tego biznesu jest fakt, że możesz pracować na własnych zasadach, we własnym domu, więc koszty są ograniczone do minimum. Jeśli pisanie to Twoja pasja, spróbuj swoich sił w tej branży.

Franczyza

Brakuje Ci pomysłu na biznes, a chcesz rozpocząć działalność przedsiębiorczą. Franczyza rozwiązuje ten problem, ponieważ oferuje katalog gotowych, a co najważniejsze sprawdzonych koncepcji na prowadzenie własnej firmy. Bycie franczyzobiorcą ma swoje zalety i wady. Przytoczę kilka z nich.

Zalety:

  • Szkolenia franczyzodawcy
  • Łatwiejsze przyznawanie pożyczek przez banki
  • Jako franczyzobiorca jesteś niezależnym przedsiębiorcą, ale podlegasz większej sieci, dzięki czemu masz na starcie mocniejszą pozycję na rynku.

Wady:

  • Ograniczona kreatywność
  • Ingerencja franczyzodawcy w sposób prowadzenia przez Ciebie firmy
  • Opłata franczyzowa

Jest to dobry sposób na rozpoczęcie swojej ścieżki, jako przedsiębiorcy, gdyż możesz się wiele nauczyć, przed decyzją o rozpoczęciu niezależnego przedsiębiorstwa.

Produkcja hand-made

Kolejną kreatywną propozycją jest wytwarzanie różnego typu ręcznie robionych rzeczy. Od małych rzeczy, takich jak bransoletki i naszyjniki do tych większych, czyli dekoracji ściennych oraz mebli. Ogranicza Cię jedynie Twoja własna wyobraźnia i kreatywność. Koszty materiałów są niskie, jeżeli znajdziesz dobrego dostawcę, a ceny wyrobów są znacznie większe niż nakład, jaki jest potrzebny na ich wytworzenie. Dzięki temu jest to bardzo korzystny i ciekawy sposób na zarobek.

Instruktor aktywności fizycznej

Jeśli lubisz sport i dobrze radzisz sobie z ludźmi, to zostanie instruktorem w wybranej przez Ciebie dyscyplinie sportowej może być dobrym pomysłem. Nie potrzebujesz wiele, żeby nim zostać, jedynie uprawnienia, żeby prowadzić tego typu zajęcia. Jest to inwestycja warta uwagi, gdyż coraz więcej ludzi wybiera aktywność fizyczną w swoim wolnym czasie.

Food truck

Jest to opcja o średnich kosztach, gdyż jest wymagana przyczepa lub samochód z wyposażeniem kuchennym, produkty potrzebne do przyrządzania potraw oraz benzyna.

Dzięki temu, że imprezy okolicznościowe zyskują na popularności, popyt na dobrej jakości fast foody się zwiększył

Lodziarnia/kawiarnia

Kto nie lubi wybrać się do dobrej lodziarni w upalny dzień, albo na dobrą kawę z przyjaciółmi? Dzięki wolnym niedzielom, ludzie częściej wybierają się do kawiarni i lodziarni, właśnie w ten dzień tygodnia. Konkurencja jest całkiem spora, ale jeśli masz pomysł, jak zrobić to lepiej, szybciej, taniej, jest to dla Ciebie bardzo dobra propozycja, gdyż klienci są gotowi zapłacić za dobrej jakości kawę i lody. Postaraj się przygotowywać wszystko na oczach klienta. Dzięki temu ludzie są w stanie zapłacić więcej, bo wiedzą, co kupują.

Myjnia samochodowa

Bardzo niewiele potrzeba, żeby rozpocząć ten biznes, tak jak to było z firmą sprzątającą. Jeżeli udałoby Ci się znaleźć klientów gotowych zapłacić za pielęgnację swojego samochodu niemałą sumę, w łatwy i mało kosztowny sposób, da się zarobić na utrzymanie.

Uprawa ekologicznych warzyw ziół

Masz rękę do ogrodnictwa? Być może jest to propozycja dla Ciebie. Jedyne czego potrzebujesz, aby sprzedawać swoje uprawy jest kawałek ziemi, nasiona, woda, naturalne nawozy i ciężka praca. Najlepiej sprawdź dostawców, czy kupujesz naturalne produkty, gdyż nie chcesz okłamywać swoich klientów o ekologicznym pochodzeniu swoich upraw.

Coraz więcej ludzi wybiera zdrowy tryb życia i jest w stanie za to zapłacić, więc przy stosunkowo małym nakładzie pieniężnym, a dzięki wysokim cenom produktów ekologicznych będziesz w stanie zarobić dobre pieniądze.

Wykonywanie kartek okolicznościowych

Zawsze znajdzie się okoliczność, żeby wysłać komuś kartkę. Od najbardziej popularnych, czyli kartek urodzinowych, do bardziej niszowych kartek świątecznych. Koszty są niewielkie, gdyż jedyne co potrzebujesz to papier, nożyczki, drukarkę i talent. Jesteś dobrym kaligrafem, potrafisz rysować lub tworzyć origami, to świetna propozycja na rozpoczęcie biznesu, gdyż ręcznie robione kartki mają swoją cenę.

Minibrowar

Jesteśmy na trzecim miejscu w Europie w wielkości sprzedaży piwa. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup piw rzemieślniczych. Jest to biznes bardzo opłacalny, aczkolwiek niełatwo rozpocząć tego typu działalność. Jeżeli nie masz doświadczenia w warzeniu piwa lub nie znasz nikogo, kto je ma, to nie jest propozycja dla Ciebie.

Organizator szkoleń

Dobrze radzisz sobie z ludźmi? Do Twoich obowiązków będzie należeć między innymi: przekazywanie informacji organizacyjnych uczestnikom szkolenia, pomoc w obsłudze sprzętu multimedialnego, takiego jak laptop i rzutnik. Potrafisz przekazywać informacje i masz wysokie umiejętności interpersonalne, możesz pracować, jako niezależny organizator szkoleń lub zatrudnić się w firmach, które się tym zajmują. Koszty ograniczają się do reklamy i mediów, a za dobrego organizatora, firmy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze.

Odnawianie starych mebli

Każdy może założyć taką działalność bez większych przeszkód. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne szkolenia, ani duży nakład pieniężny. Potrzebne będą Ci materiały ścierne i wszystko związane z malowaniem mebli. Stare meble są cenione przez ludzi z wielu powodów, dlatego są w stanie za takie usługi zapłacić wysoką cenę.

Grafika

Jesteś kreatywną osobą i masz talent artystyczny? Przy małych kosztach możesz zostać grafikiem na własnych zasadach i tworzyć dla firm treści reklamowe, broszury i wizytówki. Możesz również przyjmować zlecenia projektowania grafik do stron internetowych. 

Jakościowi graficy zarabiają ok. 50 tys. dolarów rocznie, w zależności od doświadczenia, umiejętności i poziomu odpowiedzialności.

Sprzedaż na Allegro

Warto spojrzeć na tę propozycję, jeżeli chcesz zacząć sprzedawać swoje produkty przez Internet i jesteś przerażony prowadzeniem swojej własnej strony aukcyjnej. Niemniej jednak, Allegro za ten przywilej każe sobie słono płacić, gdyż każda transakcja jest oprocentowana. Dobra reklama Twojej marki to podstawa, żeby zyskać klientów. Twoje produkty na Allegro mogą się zgubić w gąszczu konkurencyjnych. Jedyną radą jest to, aby starać się trzymać trzech zasad wystawiania produktu na sprzedaż na Allegro. Mianowicie jest to nazwa, miniaturka i cena. W nazwie powinny znaleźć się słowa kluczowe,a miniaturka powinna być jak najlepszej jakości.