Firma bez ZUS

4 lipca 2019

Przedsiębiorca  prowadzący swoją działalność w Polsce niestety nie ma lekko. Wraz z ciągłym wzrostem płacy minimalnej rośnie nie tylko realny koszt zatrudnienia pracownika ale również miesięczna składka ZUS. W 2010 właściciel firmy zobligowany był do opłaty składki w wysokości 839,06 zł, w 2019 wynosi ona 1316,97 zł, a zgodnie z informacją podaną przez rząd w 2020 roku przedsiębiorca może odprowadzać do ZUS nawet 1500 zł.

Istnieją co prawda ulgi dla nowo powstałych firm, jednak są one ograniczone przez ramy czasowe, po których i tak przechodzi się na pełny ZUS.

 

Duża część klientów naszego biura rachunkowego w Gliwicach i Rudzie Śląskiej zainteresowana jest możliwością prowadzenia firmy bez opłaty składek ZUS, dlatego w tym artykule postaramy się Państwu wyjaśnić jak to jest możliwe.

Jak prowadzić firmę bez ZUS?

Po prostu wystarczy zmienić formę działalności na spółkę z o.o.

Spółka wieloosobowa zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest zobowiązana do opłacania składek ZUS. Założenie spółki niesie ze sobą również wiele innych korzyści. Po pierwsze brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, po drugie podatek dochodowy CIT, który wynosi 9%. Nic więc dziwnego że według danych statystycznych spółka jest najczęściej otwieraną działalnością gospodarczą w Polsce.

  • przede wszystkim mikroprzedsiębiorcom płacącym duży ZUS
  • osobom którym kończy się ulga z tytułu małego ZUSu
  • firmom sezonowym (brak konieczności zawieszania firmy przez składki)

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego, taka zmiana na pewno nie jest opłacalna dla:

  • osób, które oprócz działalności posiadają również umowę o pracę
  • firm które są na małym ZUSie
  • firmy z dużą ilością dokumentów księgowych. Posiadając więcej niż 1000 faktur w miesiącu może się okazać, że brak składki ZUSu nie zrekompensuje się przez wyższą cenę za usługi księgowe.

Kapitał zakładowy

Przekształcając własną działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba pamiętać o kapitale zakładowym. Dla spółki z o.o. jest to minimum 5000 złotych.

Co jednak jeśli nie posiada się w tym momencie wystarczającą ilość pieniędzy? Do wkładu własnego możemy wnieść też za pomocą aportu wartości niepieniężne takie jak meble, komputer, drukarka, samochód. Niestety minusem tego rozwiązania jest utrata możliwości rejestracji spółki przez internet.

Najczęstsze obawy

Naturalnie tak jak wszystkie zmiany, przekształcenie firmy w spółkę budzi mniejsze lub większe obawy. Dlatego postaramy wymienić i wyjaśnić najczęstsze z nich:

  • Brak emerytury, ubezpieczenia - racjonalne myślenie podpowiada, że przestając płacić składki ZUS, nie dostaniemy lub dostaniemy dużo mniejsze świadczenie emerytalne.

​Nic bardziej mylnego - płacąc ZUS w jednoosobowej działalności przysługuje nam najniższa emerytura (1100 zł w 2019 r.).W spółce gdy zatrudnimy się na podstawie umowy zlecenia nawet na kwotę nawet 50 zł miesięcznie, również przysługuje nam najniższa emerytura oraz inne świadczenia takie jak opieka medyczna itp.

  • Podwójne opodatkowanie - klienci są również straszeni (zresztą bardzo często przez niedoświadczonych księgowych) podwójnym opodatkowaniem.

​Na podwójne opodatkowanie jesteśmy narażeni tylko podczas wypłaty dywidendy. Wtedy wspólnicy są zobowiązani do odprowadzenia podatku CIT oraz podatku dochodowego. Sprytny księgowy wie, że istnieje dużo sposobów na wypłatę środków ze spółki, które będą jej kosztem, unikając w ten sposób podwójnego opodatkowania (więcej w następnym akapicie).

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.

Pensja prezesa pełniącego funkcje z powołania

Opodatkowana 18% podatkiem dochodowym, pensja jest kosztem dla spółki a sama forma zatrudnienia jest wolna od składek ZUS.

Umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich

Opodatkowana 9% podatkiem dochodowym, w niektórych przypadkach nawet do 50% wynagrodzenia można zaliczyć do kosztów własnych.

Wynajem

Istnieje możliwość podpisania umowy najmu na lokal, jego część lub inny środek trwały (np. samochód, sprzęt). Opłata za najem jest dla spółki kosztem a przychód z tytułu najmu opodatkowany jest 8,5% podatkiem.

 

Nasza cena za prowadzenie pełnej księgowości to 450 zł/mc do 30 faktur w miesiącu. Powyżej tej liczby cena ustalana jest zgodnie z cennikiem.